Tendzing Norgaj nepáli serpa, hegymászó. 1953. május 29-én Edmund Hillaryvel együtt elsőként mászták meg a Föld legmagasabb hegycsúcsát, a Mount Everestet.
Az 1930-as években hegyi teherhordóként három, Észak-Tibetből induló brit Everest-expedícióban vett részt, de ezek egyike sem járt sikerrel. Később India más hegységeiben is dolgozott mint hegymászó, elmondása szerint legnehezebb mászása a 7816 m-es Nanda Devi keleti csúcsának meghódítási kísérlete volt, ebben az expedícióban többen is meghaltak. Az 1940-es évek elején a mai Pakisztán területén élt. Először 1947-ben vett részt Mount Everest meghódítására induló expedícióban. Az angol Earl Denman, Ange Dawa serpa és Tendzing engedély nélkül lépetek be Tibetbe, hogy onnan próblákozzanak. 6700 m-en erős viharba kerültek és kénytelenek voltak visszafordulni; mindhárman épségben visszajutottak az alaptáborba. 1952-ben, Raymond Lambert vezetésével két sikertelen svájci csúcskísérletben vett részt. Ezek voltak ez első komoly próbálkozások a dél-nepáli oldalról, rekord magasságig, 8599 m-ig jutottak.
1953-ban a John Hunt vezette expedícióval indult hetedszerre a Mount Everestre. A csúcsot 1953. május 29-én délelőtt 11:30-kor érte el társával, Edmund Hillary új-zélandi hegymászóval. Visszatérésük után Indiában és Nepálban is nagy ünnepségekkel fogadták őket, Tenzinget egyesek szó szerint istenként kezdték tisztelni, azt gondolva hogy Buddha vagy Síva reinkarnációja, Hillary-t pedig II. Erzsébet brit királynő lovaggá ütötte. Bár Tendzing és Hillary egyszerre érték el a csúcsot, az újságírók minden áron meg akarták tudni, hogy melyikőjük lépett először a legmagasabb pontra és ki volt a második. Tendzing kihangsúlyozta a mászócsapatok egységét és a közös erőfeszítéseket, amivel a sikereket elérték, visszautasította a feltételezéseket hogy bárkinek is valaha húznia kellett volna őt, de elismerte, hogy Hillary lépett először a Mount Everest csúcsára. Hozzátette: „Ha szégyen, hogy én voltam a második ember a Mount Everest tetején, akkor együtt fogok élni ezzel a szégyennel.
forrásom: www.wikipedia.hu |