A nepáli kézicsomózású szőnyeg készítése
A szövőüzemben előkészítik a gyapjút. A nyers gyapjút szortírozzák és szétszedik. A kiváló minőséget a Himalája magaslati gyapjúja adja, amely a tibeti szőnyeg strapabíróságát és hosszú tartósságát szavatolja. Egy tűvel kirakott kefével szöszt készítenek, majd megsodorják és feltekerik. Mindezeket a munkafázisokat kézimunkával végzik. Ennek köszönheti a tibeti szőnyeg a természetességét. Egy szövőszéknél mindig több szövőnő dolgozik. A csomózást az évszázados szőnyeg készítés hagyományai alapján egyszerű szövőszékben készítik. Csak és kizárólag természetes színező anyagokat használnak. A festés a különböző növények kifőzésével történik. A szín intenzitása a főzetben töltött idő függvényében változik. Ezt követően a szálakat a szabad ég alatt szárítják meg, majd felgombolyítják őket mielőtt a gyapjúraktárba kerülnének. A tankák kézzel készített vallásos motívumok, melyeket korábban szerzetesek készítettek. Nagy műgonddal készítik el a szőnyegmotívumokat is. Palma, Padma, Patana, Laria Extra, Rana, Madras, Shangrila, Tashi, Melina és Nora: ezek a Nepálban készített tibeti szőnyeg fantázianevei és egyben a minőségi osztályuk is, melyek különlegesek és magas minőséget képviselő darabok egytől egyig. Különleges a csomózási technika is, mert miután összeszövik a szálakat, azután fel is vágják ezeket.
A szálakat egy fémpálcára csomózzák. Minél szélesebb a pálca, annál nagyobb az anyagfelhasználás. Ha egy szőtt sor elkészült, akkor azt egy fakalapáccsal a vaspálcára ütik. Végül behúzzák a zárószálat, melyet szintén leütögetnek. Csak ezt követően vágják fel a csomókat a pálca fölött. A kilógó részeket levágják, azért hogy a bársonyos tapintású felület egységes legyen. Amint készen vagyunk a szőnyeg csomózásával, a felületet felborzolják egy kis fémszerszámmal és végül megnyírják a szőnyeget egy nagy ollóval. Majd a szőnyeg mintáinak felületét nyírják meg. Ezt domború nyírásnak nevezzük. Ezek után a szőnyeg minőségi ellenőrzése következik. Azonban a tibeti szőnyeg a csomózást és a nyírást követően még nem befejezett, mivel egy speciális mosodába kerülnek. A szőnyeg egy hengerre tekerve párszor megmártózik a lúgos mosófolyadékban. Ezt követően a szőnyegből kinyomják, illetve kipaszírozzák a folyadékot. Végül tiszta vízzel átmossák, azért, hogy a maradék tisztítószer is kijöjjön belőle. Majd egy eulan nevű szerrel történő kezelés következik, mely védelmet biztosít a molyokkal szemben.
A szőnyeg végül egy szárítóraktárba kerül. Itt szétterítik és formázzák a szőnyegeket, ha szükséges, akkor még kézzel is kinyújtogatják. Ezt követi az egyenkénti végkontroll, a címkézés, majd a csomagolás. Csak sok-sok munkafolyamat után kerülhetnek a tibeti szőnyegek a világ tetejéről az otthonunkba, melyek különlegesen szépek, minőségi darabok és klasszikus eleganciát sugallnak.
A NEPÁLI ÉS A TIBETI "MODERN DESIGN " SZŐNYEGEK:
Ezek a szőnyegek megjelenésükben igen egyediek. Mintaviláguk nagyon egyszerű, színviláguk pedig különleges. Monokróm színhatásuknak köszönhetően jól illeszkednek a mai lakáskultúrákba.
Néhány általános jellemző
- nem használnak tradicionális mintákat
- pasztell színek
- nagyon szép kivitel
- kézi technika
- vastag szőnyegek
A bemutatott képeken jól látható a design szőnyegek sajátos egyedi stílusa. Elsősorban pasztell színekben készítik ezeket a szőnyegeket és jóval vastagabbak, mint a már megszokott tradicionális keleti szőnyegek.
forrásom: www.agas.hu - www.arctex.hu
![](http://www.agas.hu/keleti-perzsaszonyeg-ismerteto/tibeti-szonyeg-3.gif)
![](http://www.agas.hu/keleti-perzsaszonyeg-ismerteto/tibeti-design-szonyeg-2.gif)
|