A számbárszarvas megtalálható Indiában, Srí Lankán, Bangladesben, Nepálban, Bhutánban, Kínában (Guangxi, Guizhou,Hunan, Jiangxi, Szecsuán és Jünnan tartományokban, valamint Hajnan szigetén), Mianmárban, Thaiföldön, Laoszban, Kambodzsában, Vietnamban, Malajziában, Tajvanon és az indonéziai Szumátrán és Borneó szigetén. Ez utóbbinak mind az indonéz, mind a malajzia, mind a Bruneihez tartozó részén előfordul. Korábban a Japánhoz tartozó Bonin-szigeteken is élt, de innen kihalt. Ausztráliába, Új-Zélandra, a Dél-afrikai Köztársaságba, Saint Vincent szigetére és az Amerikai Egyesült Államok Kalifornia, Texas és Florida államaiba betelepítették. Korábban a Fülöp-szigetek több szigetén is elterjedt állatokat is ebbe a fajba sorolták, külön alfajként, de jelenleg különálló fajnak tekintik fülöp-szigeteki számbárszarvas (Cervus mariannus) néven.
Az állat bundája sötétbarna, nyakán sörényt visel, főlleg az indiai alfajok. Gesztenyebarna foltok vannak a tükrén és testének alsó részén. A szarvas marmagassága 102-160 centiméter, súlya legfeljebb 546 kilogramm, de általában csak 162-260 kilogramm. Egyes bikák agancsa eléri a 101 centiméteres hosszúságot is.
E szarvasfaj nagyjából legelő állat, és füvekkel táplálkozik, de étrendjét kiegészíti gyümölcsökkel, bambuszfélékkel és ágacskákkal is. 5-6 fős csordákban él, nappal tevékeny. Az erdőket kedveli. A tengerszinttől a himalájai hegységekig megtalálható. A számbárszarvasra az tigrisek, mocsári krokodilok, leopárdok és ázsiai vadkutyák vadásznak.
forrásom: www.wikipedia.hu
|