Megszűnt a világ egyetlen hindu királysága Nepálban, miután az Alkotmányozó Nemzetgyűlés kimondta Gjanendra király trónfosztását. A döntés értelmében két hetet kapott az egykori uralkodó a rózsaszínű Narajanhiti palota elhagyására, amelyet múzeummá alakítanak. Türelmetlen népe igyekszik felgyorsítani a folyamatot: csütörtökön távozását követelő tiltakozók csaptak össze a rendőrökkel Katmanduban.
"Gjanendra, tolvaj, hagyd el a palotát!" - ilyen és egyéb királyság elleni jelszavakat skandálva vonultak a tüntetők, a rendőrök pedig bambuszbotokkal ütve próbálták lehűteni a tömeget, ami 25 sérültet eredményezett. A köztársaság első napjának eseményei közé tartozott a palota királyi zászlajának kicserélése nemzeti lobogóval. Mintegy 500 lelkes nepáli üdvözölte az utcákon az új államformát, eufória jellemző az újságok címlapjára is: a Kathmandu Post "Vive la Republique", míg a Himalayan Times daily "Remény születik" címmel jelent meg.
Hosszú út vezetett a köztársaság kikiáltásához: 1991-ben vált parlamentáris monarchiává az ország, amelyet 1996-ban a Nepáli Kommunista Párt (maoisták) szocialista köztársasággá akart formálni. Ebbéli igyekezetét 10 éves polgárháború követte, amelyben legalább 12.000 ember életét vesztette. A következő fordulópont a királyi palotában történt 2001-ben, amikor a trónörökös, Dipendra herceg a családi vacsorán vérfürdőt rendezve kiirtotta családját, állítólag azért, mert egy ellenséges családból származó lányt akart feleségül venni, akit szülei nem fogadtak el. Mivel ő maga is halálosan megsebesült, ezért nagybátyjáé, Gjanendraé lett a trón. Sokkolta a nepáliakat az eset és gyorsan szóbeszéd tárgya lett, hogy nem is Dipendra, hanem Gjanendra volt a gyilkos. Népszerűtlenségét tetézte, amikor 2005-ben feloszlatta a kormányt és autokratikus uralmat vezetett be. Egy évvel később tömegtüntetések hatására a király visszaállította a demokráciát, majd deklarálták, hogy Nepál szekuláris állam. További tárgyalások eredményeként 2008 áprilisában választásokat tartottak, amelyen a maoisták szerezték meg a legtöbb képviselői helyet, így csak idő kérdése volt a köztársaság kikiáltása.
Az államforma kérdése tisztázódott, de rengeteg kihívásnak kell megfelelnie az új államnak. Várhatóan legerősebb pártként a maoisták alkotják majd a kormányt, akik a mai napig szerepelnek az USA terrorista listáján. Evan A. Feigenbaum külügyminisztériumi tisztségviselő igyekezett leszögezni, hogy kormánya a nepáli politikai élet minden szereplőjével felveszi a kapcsolatot, de arra a kérdésre, hogy mikor veszik le listájukról a maoistákat, visszautasította a választ. Arra számít, hogy nőni fog a politikai erőszak a Himalája országában.
forrásom: www.kitekinto.hu |